👤

On a math test, 4 out of 20 students received an A. Two students are randomly selected without replacement, and the first student has an A. What is the probability of the second student having an A?

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer should be 20% chance

Two students selected without replacement, and the first student and second student having is 16/95

Probability-based problem:

What information do we have?

Number of total students = 20

Number of students having A = 4

Two students selected without replacement, and the first student has an A = 4/20 × 16/19

Two students selected without replacement, and the first student has an A = 64 / 380

Two students selected without replacement, and the first student has an A = 16 / 95

Probability of the second student having an A = 16/20 × 4/19

Probability of the second student having an A = 64 / 380

Probability of the second student having an A = 16 / 35

Find out more information about 'Probability'.

https://brainly.com/question/11234923?referrer=searchResults