👤

QUESTION 23
Tamara has $50 to spend on craft supplies. She spends $30
plus a 5% tax at the store. How much change should she
receive?

QUESTION 23 Tamara Has 50 To Spend On Craft Supplies She Spends 30 Plus A 5 Tax At The Store How Much Change Should She Receive class=

Answer :

Answer:

the answer is $18.5

Step-by-step explanation:

30 + tax is $31.50

Answer:

$18.50

Step-by-step explanation:

Before Tax Price: $30

Sales Tax Rate: 5%

After Tax Price: $18.50

How can you find how much the sales tax is? Let's say you're buying a $100 item with a sales tax of 5%. Your math would be simply:

[cost of the item] x [percentage as a decimal] = [sales tax]

  • Step 1 : $30 x .05 (5%) = $1.50
  • Step 2 : $30 + $1.50 = $31.50
  • Step 3 : $50 - $31.50 = $18.50