👤

‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
A department store is having a sale.

a. Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate?

b. The store is having a promotion. For every 8 glasses you buy, you get 3 free plates. Malcolm got 9 free plates. How many glasses did he buy?

c. The unit rate of the glasses was $1.80 per glass. How much did Malcolm spend on glasses?

Answer :

Answer:

a. Unit rate is 2.2

13.20/6 = 2.2

b. 24

3 x 3 = 9

8 x 3 = 24

c. 43.2

24 x 1.8 = 43.2

Answer:

a. $2.20 / bowl

b. 24 glasses

c. $43.20

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!! Please help me with my most recent question i really need help!