Hhvccrrrrrrrrtgo Hhvccrrrrrrrrtgo Mathematics Answered A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?