Answer :
The temperature at which 4 moles of hydrogen gas would exert a pressure of 256 KPa is 431.4 K
Data obtained from the question
- Number of mole (n) = 4 moles
- Volume (V) = 56 L
- Pressure (P) = 256 KPa = 256 / 101.325 = 2.53 atm
- Gas constant (R) = 0.0821 atm.L/Kmol
- Temperature (T) =?
How to determine the temperature
The temperature of the gas can be obtained by using the ideal gas equation as illustrated below:
PV = nRT
Divide both side by nR
T = PV / nR
T = (2.53 × 56) / (4 × 0.0821)
T = 431.4 K
Learn more about ideal gas equation:
https://brainly.com/question/4147359