👤

11
Dawson just ran 20 miles to prepare for a marathon. On his way home he stopped at Burger King and ordered 6
whoppers for $21. Write an equation to represent his order, then solve it.

Answer :

Answer:

$21 / 6 burgers= price per burger

$3.50 per burger

Brainiest plz?

Go Teaching: Other Questions