👤

Answer :

Answer: P= 1000W, t = 1s ⇒ E = Pt = 1000 ∗ 1 = 1000J

Explanation: Power is the rate of doing work or of transferring heat per unit of time, or, in other words, power is the rate of transferred energy per unit of time

Go Teaching: Other Questions