Ldeloss0001go Ldeloss0001go Mathematics Answered Bob goes shopping at Food 4 Less and sees that beans are on sale. The sign says 8 cans for $6.00. How much is the unit rate (price per can of beans)? A $1.33 per can B $0.80 per can C $1.00 per can D $0.75 per can