👤

Answer :

Answer:

0.208 mol B

Explanation:

There are 6.02 × 10^23 atoms in one mole of a substance, according to Avagadro's law.

According to this question, there are 1.25 x 10^23 atoms of Boron. This means that the number of moles in the Boron atom can be calculated thus:

number of moles (n) = number of boron atoms (nA) ÷ Avagadro's number

n = 1.25 x 10^23 ÷ 6.02 × 10^23

n = 0.2076 × 10^(23-23)

n = 0.208 × 10^0

n = 0.208 × 1

n = 0.208 moles of Boron

Go Teaching: Other Questions