👤

Answer :

Answer:

5) Displacement = +3.125 m

Displacement is in the same direction as the force vector.

6) Force = -53.89 N

Force is in an opposite direction relative to the displacement.

Explanation:

5) We are given;

Force; F = 160 N.

Workdone; W = +500 J

Now, formula for workdone is;

W = Force × displacement

Thus, displacement = Work/force

Displacement = 500/160

Displacement = +3.125 m

Thus, displacement is in the same direction as the force vector.

6) We are given;

Displacement; d = 18 m.

Workdone; W = -970 J

Like in the first answer above,

Workdone = Force × Displacement

Thus;

Force = Workdone/Displacement

Force = -970/18

Force = -53.89 N

Since force is negative and displacement is positive, it means force is in an opposite direction relative to the displacement.