Answer :
The confidence interval that is contained in the question shows that at 99% confidence, the interval falls between 0.43354, 0.5093
How to solve for the confidence interval
The sample size of the population is given as 1152
x = 543 that support the buy pas
We have to find the proportion
p = 543/1152
= 0.4714
α = 1 - 99%
= 0.01
α/2 = 0.01/2
= 0.005
Zα/2 = 2.5758
In order to calculate this you have to use the critical value calculator on excel
[tex]0.4714+-\frac{\sqrt{0.4714(1-0.4714)} }{1152}[/tex]
0.4714 ± √0.0002163
0.4714 ± 0.0147x2.5758
0.4714 ± 0.03786
0.43354, 0.5093
Read more on confidence interval here: https://brainly.com/question/16974109