👤

1. It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase
7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Answer :

Answer:

$34.50

Step-by-step explanation:

First, how many 3/4 lbs are in 7.5 lbs?

7.5 lbs = 15/2 lbs.

(15/2) / (3/4) = 10

There are 10 "3/4" lbs in 7.5 lbs.

So, if it costs $3.45 to purchase 3/4 lbs of chopped walnuts, it would cost $3.45 times 10 dollars to purchase 7.5 lbs of chopped walnuts, or $34.50.

Let me know if this helps!