Answer :
In 2.4 moles at STP, 53.79 litres of N2 gas are present.
What are moles?
Moles are defined as the amount of substance of a system that contain the same number of entities as the number of atoms in 12g of carbon 12.
What is STP?
STP is defined as the standard temperature and pressure. At STP, as system has s temperature of zero degree centigrade or 273 Kelvin and the pressure is 1 atm.
PV= nRT
P= 1 atm
V= ?
n= 2.4 moles
R= 0.0821 L atm /K/mol
1 x V = 2.4 x 0.0821 x 273
V = 53.79 litres
Hence, 53.79 litres of N2 gas is present in 2.4 moles at STP.
To learn more about moles and STP here
https://brainly.com/question/9945437
#SPJ2