Answer :
The order of the solutions from lowest to highest concentration : A, B, C
Further explanation
Given
the following solutions
Required
order of increasing concentration
Solution
Molarity shows the number of moles of solute in every 1 liter of solution.
[tex]\large{\boxed {\bold {M ~ = ~ \frac {n} {V}}}[/tex]
Solution A : 0.5 moles : 2 L solution = 0.25 M
Solution B : 1 moles : 3 L solution = 0.33 M
Solution C : 1.5 moles : 4 L solution = 0.375 M