👤

Answer :

Answer:

40mL

Explanation:

Given parameters:

Mass of liquid  = 80g

Density  = 2g/mL

Unknown:

Volume of the liquid  = ?

Solution:

Density of a substance is its mass per unit volume.

 It is expressed as:

           Density  = [tex]\frac{mass}{volume}[/tex]  

    Volume  = [tex]\frac{mass}{density }[/tex]  

So;

  Volume  = [tex]\frac{80}{2}[/tex]   = 40mL