👤

IF YOU R GOOD AT CALCULUS PLZ HELP AND IF U STEAL POINTS YOU GET REPORTED


If an object is dropped from a height of 55 feet, the function d=-16t^2+55 gives the height of the object after t seconds. Graph this function. Approximately how long does it take the object to reach the ground (d= 0)?

Answer :

Answer:

To find the time to reach ground solve - 16t^2 + 55 = 0

t^2 = 55/16

t = sqrt55 / 4 = 1.85 seconds

Step-by-step explanation: