👤

Answer :

Answer: $1.38

Step-by-step explanation:

Let the value of the Reese be represented by x

Since the chip cost $1.60 more than the Reese, then the chip will be:

= x + 1.60

Since they cost $4.36 altogether, the value of the Reese will be:

x + (x + 1.60) = 4.36

2x + 1.60 = 4.36

2x = 4.36 - 1.60

2x = 2.76

x = 2.76/2

x = 1.38

The Reese cost $1.38

Answer:

1.36

Step-by-step explanation: