Answer :
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
I think your question isn't well written and that 234 was meant to be 2.34 and 112 was meant to be 1.12
Let the amount spent on tomatoes be x.
The information given in the question can then be used to form an equation as thus:
Apples + Peaches + Tomatoes = $9.63
(2.34 × $1.32) + (1.12 × $1.20) + x = $9.63
$3.0888 + $1.344 + x = $9.63
x = $9.63 - ($3.0888 + $1.344)
x = $9.63 - $4.4328
x = $5.1972
The amount spent on tomatoes will be $5.1972
Answer:
The answer is 4.2 I did this question already
Step-by-step explanation: You multiply 2 3/4 and 1.32 and then add that to the product of the 1 1/2 peaches for 1.20 per pound, then subtract the answer from 9.63 to get the solution for x.