👤

Answer :

Answer:

$65.52

Step-by-step explanation:

y = mx + b

y = amount spent on fuel = ?

m = price per gallon = $3.90

x = gallons  = 16.8

b is not needed for this problem

y = (3.90)(16.8)

y = $65.52