Answer :
Answer:
The correct answer is "430 kJ/kg". A further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
T₁ = 400 k
T₂ = 800 k
The average temperature will be:
= [tex]\frac{T_1+T_2}{2}[/tex]
= [tex]\frac{400+800}{2}[/tex]
= [tex]600 \ k[/tex]
From table,
At 600 k the [tex]C p[/tex] will be = 1.075
Now,
⇒ The specific enthalpy = [tex]Cp(T_2-T_1)[/tex]
⇒ [tex]\Delta h=1.075 (800-700)[/tex]
⇒ [tex]=430 \ kJ/kg[/tex]