👤

The pressure of a sample of helium in a 200. ml. container is 2.0 atm. If the 5 points
helium is compressed toa volume of 10 ml without changing the
temperature, what would be the pressure of the gas? *
4000 atm
1000 atm
40 atm
0.1 atm

Answer :

The pressure of the gas = 40 atm

Further explanation

Given

200 ml container

P = 2 atm

final volume = 10 ml

Required

Final pressure

Solution

Boyle's Law  

At a fixed temperature, the gas volume is inversely proportional to the pressure applied  

[tex]\tt \rm p_1V_1=p_2.V_2\\\\\dfrac{p_1}{p_2}=\dfrac{V_2}{V_1}[/tex]

Input the value :

P₂ = P₁V₁/V₂

P₂ = 2 x 200 / 10

P₂ = 40 atm