Answer :
net force = 30 N
mass = 8.16 kg
acceleration = 3.68 m/s²
Further explanation
Given
80 N force applied
mass of object = 10 kg
Friction force = 50 N
Required
Net force
mass
acceleration
Solution
- net force
Net force = force applied(to the right) - friction force(to the left)
Net force = 80 - 50 = 30 N
- mass
Gravitational force(downward) : F = mg
m = F : g
m = 80 : 9.8
m = 8.16 kg
- acceleration
a = F net / m
a = 30 / 8.16
a = 3.68 m/s²