👤

Answer :

The average speed = 6.52 m/s

Further explanation

Given

distance = 150 m

time = 23 s

Required

The average speed

Solution

The average speed : distance traveled divided by time taken or total distance divided by total elapsed time

Can be formulated :

avg speed = distance : time

avg speed = d : t

Input the value :

avg speed = 150 m : 23 s

avg speed = 6.52 m/s