Answer :
Step 1:
Work out how much is was for 6 avocados
20 - 10.40 = 9.6
Step 2:
Find out how much it is for 1 avocado
9.6 / 6 = $1.6
Step 3:
Construct an equation, where y is how many avocados
1.6y = total price
Work out how much is was for 6 avocados
20 - 10.40 = 9.6
Step 2:
Find out how much it is for 1 avocado
9.6 / 6 = $1.6
Step 3:
Construct an equation, where y is how many avocados
1.6y = total price
Answer is : D
Let's start with finding out how much he had to pay. 20-10.40 will give us that answer. That will equal the cost of 6 avocados, giving us an equation of
20 - 10.40 = 6p
Now we'll see which equations match this. Bingo! Answer number D is the same equation with 10.40 added on both sides.
Let's start with finding out how much he had to pay. 20-10.40 will give us that answer. That will equal the cost of 6 avocados, giving us an equation of
20 - 10.40 = 6p
Now we'll see which equations match this. Bingo! Answer number D is the same equation with 10.40 added on both sides.