👤

A rancher needs to build a water storage tank for her cattle. The cattle drink 3 cubic meters of water each day and the rancher wants the new tank to hold a 5-day supply of water. If the new tank has a radius of 2 meters, how tall will the tank need to be?

Answer :

Answer:

The height of the storage tank would be approximately 1.2 m.

Step-by-step explanation:

The cattle drink 3 cubic meters of water each day.

For 5 days,

the cattle would drink = 3 cubic meters x 5

                                      = 15 cubic meters of water

Thus,

The volume of the storage tank = 15 cubic meters

But,

volume of a cylinder = [tex]\pi[/tex][tex]r^{2}[/tex]h

where r is the radius and h the height.

So that,

15 = [tex]\frac{22}{7}[/tex] x [tex]2^{2}[/tex] x h

15 = [tex]\frac{22}{7}[/tex] x 4 x h

15 = 12.57h

h = [tex]\frac{15}{12.57}[/tex]

  = 1.1933

h = 1.2 m

The height of the storage tank would be approximately 1.2 m.