Answer :
Answer:
66 feet
Step-by-step explanation:
We know that the t in the equation represents the time. So, substitute 2 for the t in the function and simplify to find the height after 2 seconds:
[tex]h(t) = -16t^2+63t+4\\h(2) = -16(2)^2+63(2)+4\\h(2) = -16(4)+126+4\\h(2) = -64 + 126+4\\h(2) = 66[/tex]
Thus, the height would be 66 feet.
Answer:
The answer would be 66 feet.
Step-by-step explanation: