👤

The store is selling lemons at $0.46 each. Each lemon yields about 2 tablespoons ofjuice. How much
will it cost to buy enough lemons to make three 9-inch lemon pies, each requiring half a cup of
lemon juice?

Answer :

Answer:

12 lemons, $5.52

Step-by-step explanation: