Answer :
Answer: The molar mass of menthol is 156.15 g/mol
Explanation:
Depression in freezing point is given by:
[tex]\Delta T_f=K_f\times m[/tex]
[tex]\Delta T_f=T_f^0-T_f=2.84^0C[/tex] = Depression in freezing point
[tex]K_f[/tex] = freezing point constant = [tex]20.8^0C/m[/tex]
m= molality
[tex]\Delta T_f=K_f\times \frac{\text{mass of solute}}{\text{molar mass of solute}\times \text{weight of solvent in kg}}[/tex]
Weight of solvent (cyclohexane)= 25.0 g = 0.025 kg
Molar mass of solute (menthol) = ?
Mass of solute (menthol) = 0.533 g
[tex]2.84^0C=20.8\times \frac{0.533}{xg/mol\times 0.025}[/tex]
[tex]x=156.15g/mol[/tex]
The molar mass of menthol is 156.15 g/mol