👤

Answer :

16 ounce bag of rice for $0.04 per unit
16 oz. : $0.79

1 oz. : 0.79/16 = $0.049375

Round to three decimal places

Unit cost = $0.049



32 oz : $3.49

1 oz : 3.49/32 = $0.1090625

Round to three decimal places

Unit cost = $0.109



0.109 > 0.049


Answer: 16 oz. pack has a lower unit cost.