👤

Answer :

Answer:

The three gallon container is the better buy. See below.

Step-by-step explanation:

8 pints

2 pints = 1 quart.

8 pints = 4 quarts.

4 quarts = 22.64   Divide by 4

1 quart = 5.66

3 gallons.

1 gallon = 4 quarts

3 gallons = 12 quarts.

The cost of 1 quart = 54.48/12 = 4.54

Go Teaching: Other Questions