👤

Answer :

Answer:

The angular displacement is 37.5  radian.

Explanation:

Given that,

The radius of the car, r = 0.3 m

The acceleration of the car, [tex]\alpha =3\ rad/s^2[/tex]

The initial speed of the car, [tex]\omega_i=0[/tex]

Time, t = 5 s

The angular displacement can be calculated using second equation of motion i.e.

[tex]\theta=\omega_it+\dfrac{1}{2}\alpha t^2\\\\\theta=\dfrac{1}{2}\alpha t^2\\\\\theta=\dfrac{1}{2}\times 3\times (5)^2\\\\\theta=37.5\ rad[/tex]

So, it will make 37.5 radians.