Answer :
Horizontal velocity is the velocity of an object in an horizontal direction
The ball's horizontal velocity is approximately 33.078 ft./s
Reason:
The known parameter are;
The horizontal distance the footballer kicks the ball, d = 43 yards
The time after which the ball lands, Δt = 3.9 seconds
Required:
To find the velocity of the ball
Solution:
[tex]Velocity = \dfrac{Distance}{Time} = \dfrac{d}{\Delta t}[/tex]
Therefore;
[tex]Horizontal \ velocity \ of \ the \ ball, \ v_x= \dfrac{43 \ yard}{3.9 \ seconds} \approx 11.026 \ yd/s[/tex]
The ball's horizontal velocity, vₓ ≈ 11.026 yd/s
1 yard = 3 feet
[tex]11.026 \ yard = 11.026 \ yard \times \dfrac{3 \ feet}{yard} = 22.078 \ feet[/tex]
The ball's horizontal velocity, vₓ ≈ 33.078 ft./s
Learn more about horizontal velocity here:
https://brainly.com/question/14898646