Answer :
Answer:
Schultz Electronics
Royale Majestic
Cost per unit cost $971.35 $841.55
Explanation:
a) Data and Calculations:
Information about overhead for the year ended December 31, 2017.
Activity Cost Cost Drivers Estimated Expected Use Activity-Based
Pools Overhead of Cost Drivers O/H Rate
Purchasing No. of orders $1,261,700 40,700 $31/order
Machine
setups No. of setups 874,120 16,810 $52/setup
Machining Machine hours 5,440,500 120,900 $45/hour
Quality Number of
control inspections 872,900 30,100 $29/inspection
Total overhead costs $8,449,220
The cost drivers used for each product were:
Cost Drivers Royale Majestic Total
Purchase orders 17,600 23,100 40,700
Machine setups 14,510 2,300 16,810
Machine hours 75,300 45,600 120,900
Inspections 11,900 18,200 30,100
Allocation of overhead costs:
Cost Drivers Royale Majestic Total
Purchasing $545,600 (17,600*$31) $716,100 (23,100 *$31) $1,261,700
Machine setup 754,520 (14,510*$52) 119,600 (2,300*$52) 874,120
Machining 3,388,500 (75,300*$45) 2,052,000 (45,600*$45) 5,440,500
Quality Control 345,100 (11,900*$29) 527,800 (18,200*$29) 872,900
Total $5,033,720 $3,415,500 $8,449,220
Quantity 25,000 10,000
Overhead per
unit $201.35 $341.55
Cost per unit of each model, using ABC Costing Technique:
Royale Majestic
Direct materials $650 $420
Direct labor ($20 per hour) 120 100
Manufacturing overhead 201.35 341.55
($42 per DLH)
Total per unit cost $971.35 $841.55
Actual manufacturing overhead costs are those amounts of overhead costs that are incurred by a firm during production processes.
What is the cost per unit of each model using ABC costing?
a) Calculations:-
- The cost drivers used for each product were:-
Cost Drivers Royale Majestic Total
Purchase orders 17,600 23,100 40,700
Machine setups 14,510 2,300 16,810
Machine hours 75,300 45,600 120,900
Inspections 11,900 18,200 30,100
- Allocation of overhead costs:-
Cost Drivers Royale Majestic
Purchasing $545,600 (17,600*$31) $716,100 (23,100 *$31) ($1,261,700)
Machine setup 754,520 (14,510*$52) 119,600 (2,300*$52) (874,120)
Machining 3,388,500 (75,300*$45) 2,052,000(45,600*$45) (5,440,500)
Quality Control 345,100 (11,900*$29) 527,800 (18,200*$29) (872,900)
Total $5,033,720 $3,415,500 ($8,449,220)
Quantity 25,000 10,000
Overhead per unit $201.35 $341.55
- Cost per unit of each model, using ABC Costing Technique:-
Royale Majestic
Direct materials $650 $420
Direct labor ($20 per hour) 120 100
Manufacturing overhead 201.35 341.55
($42 per DLH)
Total per unit cost $971.35 $841.55
Learn more about manufacturing, refer to the link:
https://brainly.com/question/14275016