👤

Answer :

9514 1404 393

Answer:

  orchard apples are lower-cost

Step-by-step explanation:

3 pounds is 48 ounces, so the equivalent to the store offering might be about 24 ounces for $4.95/2 ≈ $2.48.

This is substantially less cost per ounce than 25 ounces for $3.79. (24 and 25 are very near, but $2.48 and $3.79 are not.)

Orchard apples are the better deal.