👤

Answer :

Answer:

$36 (see below)

Step-by-step explanation:

First, you have to find how much they paid for one ticket.

If they paid $12 for 3, then they paid $4 for 1.

You could've also use a ratio:

$12         $x

-------- =  --------

 3             1

Cross multiply:

$12 (1) = $3x

$12 = $3x

$4 = x

So $4 for 1 ticket.

To find the cost of 9 tickets, just multiply the price by the number of tickets, which is:

$4 (9) = $36