Answer :
Answer:
[tex]180 cm^2[/tex]
Explanation:
We are given that
Force [tex]F_1=500 N[/tex]
[tex]A_1=3cm^2[/tex]
[tex]F_2=30000 N[/tex]
We have to find the area of the output piston that crushes the trash
Input piston=Output piston
We know that
[tex]Pressure=\frac{force}{Area}[/tex]
Using the formula
[tex]\frac{F_1}{A_1}=\frac{F_2}{A_2}[/tex]
Substitute the values
[tex]\frac{500}{3}=\frac{30000}{A_2}[/tex]
[tex]A_2=\frac{30000\times 3}{500}[/tex]
[tex]A_2=180 cm^2[/tex]
Hence, the area of the output piston that crushes the trash 180 square cm
A trash compactor pushes down with a force of 500 N on a 3 cm² input piston, causing a force of 30,000 N on a 180 cm² output piston.
In physics, the pressure (P) is the force (F) applied perpendicular to the surface of an object per unit area (A) over which that force is distributed.
[tex]P = \frac{F}{A}[/tex]
A trash compactor pushes down with a force of 500 N (F₁) on a 3 cm² (A₁) input piston, causing a force of 30,000 N (F₂) to crush the trash.
Since the pressure in both pistons is equal, we can use the previous expression to calculate the area of the output piston (A₂).
[tex]\frac{F_1}{A_1} = \frac{F_2}{A_2} \\\\A_2 = \frac{A_1 \times F_2}{F_1} = \frac{3cm^{2} \times 30,000N}{500N} = 180cm^{2}[/tex]
A trash compactor pushes down with a force of 500 N on a 3 cm² input piston, causing a force of 30,000 N on a 180 cm² output piston.
Learn more: https://brainly.com/question/23603188