👤

A poster has a rectangular printed area 100 cm by 140 cm and a blank strip of uniform width around the edges. The perimeter of the poster is 1 2 3 times the perimeter of the printed area. What is the width of the blank strip

Answer :

Answer:

90 cm

Step-by-step explanation:

Given that :

Perimeter of a rectangle = 2(Length + Width)

Perimeter of print area = 2(100 + 140) = 480cm

Perimeter of entire poster :

Let uniform width of blank strip = x

x on each of the 4 sides side ;

2(2x + 100 + 2x + 140)

2(4x + 240)

8x + 480

Perimeter of poster = 1 2/3 perimeter of print area

8x + 480 = 5/2(480)

8x + 480 = 1200

8x = 1200 - 480

8x = 720

x =. 720 / 8

x = 90 cm

Go Teaching: Other Questions