Answer :
Answer:
Shandra would pay $27.50 for 5 slices
Cost = 20+1.50x
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Membership = \$20[/tex]
[tex]Discounted\ Price = \$1.50[/tex] per slice
Solving (a): Cost of 5 slices
Represent the total price with y and the number of slice with x.
So, we have:
[tex]y = Membership + Discounted\ Price * x[/tex]
This gives:
[tex]y = 20+ 1.50* x[/tex]
In this case: x = 5.
So, we have:
[tex]y = 20+ 1.50* 5[/tex]
[tex]y = 20+ 7.50[/tex]
[tex]y = 27.50[/tex]
Shandra would pay $27.50 for 5 slices
Solving (b): Cost of x slices
This has been solved in (a).
[tex]y = 20+ 1.50* x[/tex]
[tex]y = 20+1.50x[/tex]
Hence, the cost of x slices is 20+1.50x