👤

A baseball player hits a 0.15 kg 0.15kg0, point, 15, start text, k, g, end text baseball that is initially at rest, changing its momentum by 11 kg ⋅ m s 11 s kg⋅m ​ 11, start fraction, start text, k, g, end text, dot, start text, m, end text, divided by, start text, s, end text, end fraction.

Answer :

Answer:

73.3m/s

Explanation:

We can find the velocity of the player.

Momentum = mass * velocity

Given

Mass = 0.15kg

Momentum = 11kgm/s

Get the velocity

Velocity = Momentum/Mass

Velocity = 11/0.15

Velocity = 73.3m/s

Hence the velocity of the player is 73.3m/s

Go Teaching: Other Questions