Answer :
Answer:
$9.19
Step-by-step explanation:
We are given that
Cost of each ticket=$3
Average profit per ticket=$1
Expect gain for ticket purchaser must be -$1
Let x be the cost of first prize
Probability of first prize=0.15
Probability of second prize=0.30
Probability of third prize=0.45
Cost of second prize=$1.15
Cost of third prize=$0.74
Total probability=0.15+0.30+0.45=0.9
Probability of winning =0.9
Probability of losing=1-0.9=0.1
According to question
[tex]x(0.15)+0.30(1.15)+0.74(0.45)-3(0.1)=-1[/tex]
[tex]0.15x+0.378=-1[/tex]
[tex]0.15x=-1-0.378[/tex]
[tex]0.15x=-1.378[/tex]
[tex]x=-\frac{1.378}{0.15}=-9.19[/tex]
Hence, she spend money on each first prize=$9.19