👤

Eight avocados cost $4.
How much do 16 avocados cost?
How much do 20 avocados cost? $10 because it’s 0.50 per avocado
How much do 9 avocados cost?

Answer :

Answer:

If each avocado costs 0.50, then 16 avocados would cost $8.00, 9 avocados would cost $4.50

Hope this helps! :)

Go Teaching: Other Questions