Answer :
h(t)=-16t+160t+896
Use -b/2a
a=-16
b=160
c=896
t= -160/2(-16) = 5 sec
It will reach it’s highest point at 5 seconds
= -16(5)^2 +160 (5) + 896
= 1296
The Answer is
1296ft
Use -b/2a
a=-16
b=160
c=896
t= -160/2(-16) = 5 sec
It will reach it’s highest point at 5 seconds
= -16(5)^2 +160 (5) + 896
= 1296
The Answer is
1296ft