👤

Answer :

[tex]\mathfrak{\huge{\orange{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]

Actually Welcome to the Concept of the Force.

Force = Mass * Acceleration.

here, Mass = 45 kg and Force = 65 N

hence, Acceleration = 65/45

===> Acc. = 1.44 m/s^2

hence the acceleration is 1.44 m/s^2