MEL2030go MEL2030go Mathematics Answered Jacob has an $8 gift certificate to use at a toy store. He decides to buy a toy airplane that costs $8.61, and 3 toy cars that cost $2.85 each. If Jacob uses his gift certificate, how much money will he need to pay?