Answer :
Answer:
Total distance travelled by the object is equal to 12 meters.
Explanation:
Given that,
An object that travels 5 meters to the left, then 2 meters up, then another 5 meters to the right.
Displacement is equal to the shortest path covered and the distance is equal to the total path covered.
Displacement = -5+2+5
= 2 m down
Distance = 5+5+2
= 12 m
Hence, the correct option is (c) "Total distance traveled by the object is equal to 12 meters."
The option that is true about an object that travels 5 meters to the left, then 2 meters up, then another 5 meters to the right is C. Total distance traveled by the object is equal to 12 meters.
Displacement simply means the overall change in the position of an object. It's a vector quantity. On the other hand, distance is a scalar quantity and it represents how much ground that an object has been able to cover.
Therefore, the distance will be:
= 5m + 2m + 5m
= 12m
The distance is 12 meters.
Read related link on:
https://brainly.com/question/18158577