πŸ‘€

Answer :

Answer:

P = 70.6 cm

Step-by-step explanation:

Given that,

The diameter of the semicircle, d = 45 cm

Radius, r = 22.5 cm

We need to find the perimeter of the semicircle. The formula for the perimeter of a semicircle is given by :

[tex]P=\pi r\\\\P=\pi \times 22.5\\\\P=70.6\ cm[/tex]

So, the required perimeter is 70.6 cm.