Physics, calculating net force. Please work it out for me

Answer:
F = 2985.125 N
Explanation:
Given that,
The radius of curvature of the roller coaster, r = 8 m
Speed of Micheal, v = 17 m/s
Mass of body, m = 65 kg We need to find the net force acting on Micheal. Net force act the bottom of the circle is given by :
[tex]F=\dfrac{mv^2}{r}+mg\\\\F=m(\dfrac{v^2}{r}+g)\\\\=65(\dfrac{17^2}{8}+9.8)\\\\=2985.125\ N[/tex]
So, the net force is 2985.125 N.