Answer :
The frequency of the wave will be "22.5 Hz".
Given:
- Wavelength, λ = 20 m
- Speed of light, C = 450 m/s
We know,
→ [tex]Frequency (f) = \frac{C}{\lambda}[/tex]
By substituting the values,
[tex]= \frac{450}{20}[/tex]
[tex]= 22.5 \ Hz[/tex]
Thus the approach above is right.
Learn more about frequency here:
https://brainly.com/question/25601011