👤

A fireworks rocket is launched from a hill above a lake. The rocket will fall into the lake after
exploding at its maximum height. The rocket's height above the surface of the lake is given by g(x)=
-16x² + 64x + 80. What is the maximum height of the rocket?

Answer :

Answer:

(2,114)

Step-by-step explanation:

g(x)= -16x² + 64x + 80

Plug 2 in to check if it's correct.

g(2)= -16(2)² + 64(2) + 80

-16(4)+128+80

-64+128+80

= 144

View image Rainerainegoaway3

Answer:

144

Step-by-step explanation:

Go Teaching: Other Questions