👤

armando spent $9.70 at the grocery store. he spent $2.05 on a bag of baby spinach and bought tomatoes at $2.25 per pound. how many pounds of tomatoes did he buy? Write and solve an equivalent equation without decimals. Plz show steps! Thank you :)